poniedziałek, 30 września 2019

Docker pod Windows 7


Instalując Dockera pod Windows 7 warto wiedzieć kilka rzeczy, które nam pomogą zrozumieć działanie Dockera.

Jeżeli instalujemy Dockera pod Windows 7 wówczas tworzy się maszyna wirtualna  (boot2docker) obsługiwana przez VirtualBoxa. Odpalając terminal Dockera pod Windows 7 będziemy mieli wyświetloną informację o nazwie maszyny wirtualnej i jej adresie IP. Na poniższym obrazie nazwa i adres jest na zielono i maszyna nazywa się default a adres IP to 192.168.99.100.



Jest to o tyle istotne, że jeżeli przykładowo udostępniamy porty kontenera będącego w sieci typu bridge wówczas port zostanie powiązany z adresem IP maszyny wirtualnej a nie hosta Windows. Dlatego jeżeli odpalimy nasz kontener z parametrem –p 8080:80 wówczas z poziomu hosta odpalamy [adres IP maszyny wirtualnej]:8080 mimo tego, że listując kontenery zobaczymy 0.0.0.0:8080->80 co by sugerowało, że mamy powiązanie z każdym adresem IP. I faktycznie mamy z tym, że z każdym adresem IP maszyny wirtualnej.

Adres maszyny wirtualnej możemy również sprawdzić za pomocą następującego polecenia:
docker-machine ip


Maszyna wirtualna (boot2docker)


Aby wylistować wszystkie maszyny wirtualne z widocznymi stanami wykonujemy polecenie:
docker-machine ls
Możemy również zatrzymać maszynę wirtualną za pomocą polecenia:
docker-machine stop [nazwa_maszyny]
W większości przypadków będziemy mieli jedną maszynę wirtualną o nazwie default. Uruchamiamy maszynę wirtualną za pomocą polecenia:
docker-machine start [nazwa_maszyny]
Do maszyny wirtualne można sie połączyć za pomocą ssh przy użyciu następującego polecenia:
docker-machine ssh [nazwa_maszyny]

 

Dane maszyny wirtualnej a dane hosta


Jeżeli używamy wolumenów i chcemy połączyć folder z hosta z jakimś kontenerem musimy pamiętać, że ścieżki które podajemy odnoszą się do naszej maszyny wirtualnej a nie naszego hosta z Windows. Aby zobaczyć, co jest podmapowane do maszyny wirtualnej odpalamy VirtualBoxa Menedżer i wchodzimy do ustawień maszyny wirtualnej. U mnie wygląda to następująco:



Widzimy, że mamy udostępnione trzy udziały widzimy ich nazwy i ścieżkę której dotyczą. Co ma odzwierciedlenie na maszynie wirtualnej. Katalogi są mapowane do maszyny wirtualnej zgodnie z polem nazwa z poprzedniego. Po zalogowaniu do maszyny wirtualnej za pomocą ssh widać, że mamy katalog /Praca oraz /c/Users i /c/docker.


Zmiany wprowadzone w udostępnionych folderach będą widoczne po wyłączeniu i włączeniu maszyny wirtualnej. Przed restartem maszyny wirtualnej należy wyłączyć wszystkie aktywne kontenery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz